Ilyen egy jó önéletrajz 2023-ban! – Te ki tudsz tűnni a tömegből?
2023.07.03.
Itt persze az önéletrajzod külalakjára gondoltunk, hiszen nem mindegy, hogy az új munkatársat kiválasztó szakembernek mi az első benyomása, amikor rá néz a CV-re. Pontosan ezért fontos, hogy fogalmazz tömören, legyen az egész jól átlátható, ezen kívül az egész külalak illeszkedjen a személyiségedhez és a stílusodhoz. Figyelembe kell venni azt is, hogy manapság egy-két oldalnál hosszabb önéletrajzot nem érdemes írni. A megjelenése nyugodtan legyen kreatív, bátran emelj ki egyes részeket színekkel, azonban figyelj az összhatásra.
Az elsődleges cél mindenképpen az, hogy az önéletrajzunkban szereplő dolgok felkeltsék a munkaadók figyelmét, ezért érmes úgy megírni, hogy a legfontosabb információkat tartalmazza rólunk.
Fontos, hogy egy önéletrajzban csak a legfontosabb adatokat adjuk meg magunkról. Alapadatok, amik nem hiányozhatnak belőle, a név, a telefon szám, és az e-mail cím. Ezen kívül meg lehet még említeni a tartózkodási helyünket, és az életkorunkat. Ebbe a kategóriába tartozhat még a fotó, ami jó, ha üzleties és elegáns, mellőzzük a szelfiket vagy a barátaiddal készült fotóból kivágott arcképeket.
A végzettségünk feltüntetésénél elsőként a legmagasabbat tüntessük fel, illetve, ha még folyamatban lévő tanulmányaink vannak, azt is írjuk oda. Pontosan írjuk le, hogy mit végeztünk, és hogy milyen képesítést szereztünk. Ezt követően soroljuk fel, milyen szakmai kompetenciákkal rendelkezünk. A gyakorlat és a tapasztalat nagyon sokat számít minden munkaadó számára, ezért az addigi feladatköreinket is pontosan írjuk le.
Ha rendelkezünk bármilyen egyéb képesítéssel, azt is mindenképpen írjuk oda, hiszen sosem tudhatjuk, hol válhat előnyünkre. Ebbe a kategóriába tartozik pl. a jogosítvány, vagy a nyelvvizsga is. Ennél a fülnél személyes készségeket is feltüntethetsz, ilyen pl. a csapatjátékos, a szorgalmas, vagy a rugalmas, kitartó, megbízható jelző.
Fontos, hogy milyen a személyiséged?
Naná! Manapság rendkívül fontos az, hogy az adott munkavállalónak a munkamorál mellett milyen a személyisége. Az önéletrajzunkban nem érdemes mást mutatni magunkról, mint akik vagyunk, hiszen, ha esetleg egy személyes bemutatkozásra kerül sor, vagy később munkába áll az illető, úgyis kiderül, hogy milyen személyiségi jegyekkel rendelkezik. A munkaadó általában először az általa nagyra tartott személyiség- és viselkedésjegyeket szeretné meglátni a páláyzóban. A megbízhatóság, valamint a felelősségtudat az elmúlt években egyre inkább lényeges tulajdonságok lettek – csakis ezek után jönnek azok a képességek, amik konkrétan a pozícióhoz kötődnek.
Így tűnj ki a tömegből
Legyél Te a legjobb! Persze könnyű ezt mondani tudjuk, de ha ki szeretnél tűnni, akkor tényleg érdemes a legapróbb dolgokra is odafigyelned, vagy akár olyan skilleket is feltüntetni az önéletrajzodban, amik kimagaslóan pozitív hatást keltenek rólad. Figyelj oda a kreativitásra a külalak során, vagy készítsd el a fotódat kiváló minőségben. Ugyan ezek apróságoknak tűnhetnek, de mégis sokat számítanak. Ha van valamilyen munkához köthető sikered, elért eredményed, amit úgy gondolsz, hogy előre vihet a kiválasztás során, nyugodtan tüntesd fel. Próbáld meg folyamatosan követni az aktuális trendeket, és ne ragadj le a régi egyszerű önéletrajzoknál. Vedd figyelembe, hogy minden önéletrajzot az adott pozícióra és munkaadóra szabva kell készíteni. Érdemes “kihegyezni” az önéletrajzot az adott álláshirdetésben feltüntetett követelményekre.