Amikor a főnök túl messzire megy: a munkahelyi megalázás pusztító hatása
Történt már veled olyan, hogy a munkahelyed hirtelen egy rémálommá változott, ahol támogatás helyett csak megalázást tapasztalsz? A minap az egyik reggeli rádióműsorban osztotta meg élete egyik legfájdalmasabb tapasztalatát egy hallgató. A hölgy korábban váratlan kiadásokkal szembesülve másodállást keresett, amiben akkori főnöke segített neki, felajánlva, hogy az iroda takarításával jusson extra bevételhez. Ez remekül működött egészen addig, amíg egy nap a felettese a (jórészt férfi) kollégák előtt nem kezdett “viccelődni”.
A meetingen hangosan megjegyezte, hogy az iroda gyönyörű tiszta, a kolléganő nagyon csinos, de a legjobb mégis az lenne, ha a takarítást felső nélkül végezné. A jelenlévő férfi kollégák zavartan félrenéztek, senki nem állt a megsemmisült nő mellé. A hölgy röviddel ezután felmondott, de a megalázás mély sebeket hagyott benne – még évekkel később is nehezen beszél az esetről.
Ez a történet nem egyedi. A munkahelyi megalázás sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, és sajnos messze nem csak azokkal eshet meg, akik “maguk tehetnek róla”.
Mi számít megalázásnak? Mi nem az?
A munkahelyi megalázás finoman, vagy éppen nyíltan is jelentkezhet, de minden esetben közös jellemzője, hogy aláássa az érintett személy önbecsülését és méltóságát, miközben mások előtt megalázó helyzetbe hozza. Az ilyen helyzetek rövidtávon kínosak, ám hosszútávon is komoly lelki sérülésekkel járhatnak. Fontos azonban különbséget tenni a megalázás és a szigorú, de konstruktív visszajelzés között.
Mi számít megalázásnak?
- Amikor valakit nyilvánosan szidalmaznak vagy kigúnyolnak, mint például a cikk bevezetőjében említett esetben.
- Szexista “poénok”, nem kívánt érintések, vagy bármilyen, a nemre vonatkozó megjegyzés, amely kényelmetlen helyzetbe hoz valakit.
- Ha a munkát nem a munka minősége, hanem az emberi méltóság csorbítására tett megjegyzések kísérik.
Mi nem számít megalázásnak?
- Az építő jellegű visszajelzés, avagy konstruktív kritika, még akkor is, ha szigorú, a munkavégzés javítását célozza. Az ilyen típusú visszacsatolás lényege, hogy a munkahelyi elvárások teljesítésére vagy a személyes fejlődésre irányul.
- Nem megalázás a szabályok és protokollok betartatása. Egyes helyzetekben szigorú intézkedésekre lehet szükség a munkavégzés során, de ha ezek tiszteletteljes módon, a jogszabályok betartásával történnek, nem minősülnek megalázásnak.
- Az elvárások és határidők betartása, illetve az ezekre való felhívás nem tekinthető megalázásnak, amennyiben az indokolt módon történik.
A különbségtétel nagyon fontos, mivel a munkahelyi megalázás akár hivatalos intézkedéseket is igényelhet, míg a konstruktív kritika, bár nem feltétlen esik jól, segít fejlődni, és elviselése minden normális felnőttől elvárható.
Mit tegyen, aki megalázó helyzetbe kerül?
Ha megalázó helyzetbe kerülünk, a legfontosabb az, hogy próbáljunk meg nyugodt és tárgyilagos reakciót adni. Ha lehetséges, azonnal jelezzük, hogy a viselkedés, vagy megjegyzés elfogadhatatlan, mivel ezzel határt szabhatunk az elkövető további lépéseinek. Az eset részleteinek dokumentálása szintén fontos: írjuk le pontosan, mikor és hol történt az esemény, ki volt jelen, és mi történt. Ez a későbbi jogi lépések, vagy vezetőségi bejelentések során rendkívül hasznos lehet. Ha mód van rá, érdemes személyesen beszélni az érintettel, nyíltan és határozottan kifejezve, hogy viselkedése milyen hatással van ránk, és hogy elvárjuk a tiszteletteljes bánásmódot. Amennyiben ez nem vezet eredményre, vagy ha az eset túl súlyos, érdemes a felettesekhez, vagy a HR-hez fordulni segítségért. Súlyos esetekben a jogi szakértő, vagy tanácsadó bevonása is indokolt lehet, hogy megfelelő védelemben és támogatásban részesüljünk.
Ne nézz félre!
Ha tanúi vagyunk egy ilyen helyzetnek, fontos, hogy támogassuk a sértettet. Ha lehetséges, álljunk ki mellette, akár nyilvánosan, akár négyszemközt jelezve, hogy a viselkedés, amiben része volt, elfogadhatatlan. Ha nem tudunk közvetlenül beavatkozni, akkor is fontos informálni a vezetőséget, vagy a HR-t az esetről, felhívva a figyelmet a helyzet súlyosságára. Az empátia és a megalázott fél meghallgatása, a rá való odafigyelés is jelentős segítség, hiszen már az is sokat jelenthet, ha valaki mellettünk áll és meghallgat bennünket.
Ha épp egy ilyen helyzet miatt, vagy más okból munkahelyváltáson gondolkodsz, nézz körül a jobinfo.hu kínálatában, ahol több ezer állás fut naponta. A szűrők segítségével beállíthatod a preferenciákat, az álláskeresői profilban gyorsan egy egyszerűen generálhatsz CV-t, illetve feliratkozhatsz olyan hírlevélre, amelyben a munkaadók többsége szerepelteti a kínált bért a hirdetésekben.